Epizod specjalny #26 “Strefa czyta”

Nad Uralem rozciąga się mgła zapomnienia skrywająca jedną z najokropniejszych tajemnic w historii XX wiecznego alpinizmu. Młodzi studenci politechniki i pracownicy tajnych zakładów atomowych wybierając się pewnego mroźnego stycznia roku 1959 na wyprawę nie zdawali sobie sprawę, że w górach spotka ich groza zagrażająca ich życiu. Co lub kto doprowadziło do tragedii? Dlaczego po tylu latach wciąż nie można mówić głośno o wszystkich aspektach tej sprawy? 

Na pustynnej planecie wydobywa się wyjątkowo cenną przyprawę; melanż. Ta substancja jest cenniejsza niż złoto i każdy inny minerał występujący w całym kosmosie. Kto posiada dostęp do melanżu kontroluje planety, galaktyki i wszelkie znany światy. Planeta z której pochodzi owa przyprawa nazywa się Diuna. Czy następca tronu młody, chłopiec o imieniu Paul Atryda zdoła zapanować nad chaosem, pogłębiającym się kryzysem i rysująca się na horyzoncie wojną? Jak pokonać potężnych przeciwników? Jak ocalić sprzymierzeńców i zapanować nad Diuną?

„Strefa czyta” – specjalny epizod podcastu – tym razem zajmujemy się literackim reportażem na miarę najlepszych kryminałów i political fiction, oraz jedną z najlepszych fantastycznych sag w dziejach. Mowa będzie o książce Alice Lugen „Tragedia na przełęczy Diatłowa – historia bez końca” oraz o cyklu Franka Herberta „Diuna”. Miłego odsłuchu!