Poza strefą – “Noc żywych trupów”

George Romero jednym, skromnym filmem zrealizowanym w Pittsburghu zmienił postrzeganie filmowej grozy w ujęciu tematu zombie. Nakręcona w amatorskich warunkach, przy minimalnym budżecie z okrojoną ekipą filmową „Noc żywych trupów” z 1968 stała się kamieniem milowym współczesnego horroru. Nigdy wcześniej nikt pokazał na ekranie grozy, kanibalizmu, żywych trupów w tak dosłowny sposób. Film stał się wzorem do uwspółcześnionego mitu zombiemu i otworzył drogę naśladowcom. Wierny uczeń Romero, jego wieloletni współpracownik i przyjaciel; Tom Savini w roku 1990 zrealizował swoją wersję „Nocy żywych trupów”, do której na nowo napisał scenariusz Romero. Dzięki temu powstał film składający hołd oryginalnej wersji z 1968, dodając przy tym wiele drobnych, ale istotnych zmian. Przyłączcie się do nas do oddania hołdu jednemu z najważniejszych amerykańskich twórców horroru Georgowi Romero!

Epizod #40 “A Think About Machines”

Baratlett Finchley urodził się za późno. Współczesny świat, jaki otacza pana Finchleya jest dla niego nazbyt nowoczesny. Mężczyzna nie rozumie użyteczności nowych maszyn. Telewizja jest dla niego za głośna, na maszynie do pisania pracuje się zbyt wolno, maszynka do golenia go przeraża. Dziwak? Zapewne, ale pan Finchley znajduje się w strefie mroku, a to oznacza, że będzie musiał stoczyć prawdziwą walkę z nowym i obcym światem. Nagle wszystkie współczesne artefakty otaczające mężczyznę, stają się agresywne. Odrzucane przez Finchelya maszyny buntują się i mają jedno wymaganie: krzyczą, żeby Finchley wyniósł się jak najdalej od nich! Jak zrealizowano epizod o maszynach? Czy Rafał i Jacek dostrzegają potencjał tego odcinka, łącząc go ze współczesnymi filmami science fiction, chociażby z „Terminatorem”? I dlaczego czekają tak bardzo na kolejny epizod „Strefy mroku”?

Poza Strefą – “Kult”

Sierżant Howie przybywa na jedną z oddalonych od cywilizacji wysp północnej Szkocji. Obecność policjanta w tym zakątku, nie jest jednak wynikiem wakacyjnych planów: Howie przybył tu w wyniku prowadzonego śledztwa. Sierżant otrzymał anonimowy list z prośbą o odnalezienie zaginionej dziewczynki o imieniu Rowan Morisson. Tuż po przybyciu na wyspę Summerisle, Howie nie może wyzbyć się uczucia, że nie jest tu mile widziany przez mieszkańców. Widzi ukradkowe spojrzenia rybaków, słyszy śmiech i szepty, gdy tylko odwróci się od spotkanych wieśniaków. Na domiar złego, odkrywa, że w tym zapomnianym przez cywilizację miejscu, wciąż kultywuje się pogańskie zwyczaje. Lubieżność, obsceniczność i agresja zaczyna wyzierać z wpół otwartych drzwi, z okien łypią na policjanta oczy ukryte w ciemnościach, nocą trwają dzikie orgie, a za dnia przeprowadza się dziwne obrzędy. Czy Howie odkryje prawdę o zaginionej dziewczynce? Czy będzie potrafił przeciwstawić się mieszkańcom Summerisle? W kolejnym, specjalnym epizodzie „Poza Strefą”; Rafał, Łukasz i Jacek omówią oryginalny, brytyjski horror pochodzący z 1973 pt. „Kult” („Wicker Man”). Przy okazji odpowiadając na odwieczne pytania: dlaczego warto zaprzyjaźnić się bliżej z córką karczmarza? Dlaczego czasem warto połknąć żabę? Dlaczego strój głupiego garbusa nie najlepiej nadaje się na paradę z okazji „Święta wiosny”? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiemy przy okazji tego epizodu. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu!

Epizod specjalny #13 “Strefa czyta”

Rafał i Jacek zachęcają do czytania i do brania udziału w eventach. Jacek podsumowując Festiwal Filmów Kultowych w Gdańsku, opowiada o poznanych gościach i filmach jakie mógł w ramach różnorakich przeglądów w owym czasie, zobaczyć. Rafał opowie o nietuzinkowej książce „Lśnij, morze Edenu”, Andes’a Ibeneza. Surrealizm przeplatać się tu będzie z autentycznością, a wszystko przypomina Rafałowi hiszpańską wersję „Lost”. Będzie też o nowej, autorskiej edycji „Egzorcysty” Williama Petera Blatty’ego przygotowanym na 40-lecie wydania tej książki. Będzie więc w Strefie trochę hiszpańskich uniesień, pojawi się amerykański Ninja i nawiedzona przez samego szatana dziewczynka. Czego chcieć więcej od wakacyjnego epizodu „Strefy mroku”? Miłego odsłuchu!

Epizod #39 “Nervous Man in a Four Dollar Room”

Jackie Rihoades spędza noc w obskurnym, hotelowym pokoju. Mężczyzna czeka na swojego szefa; Georgie’a – szefa lokalnej mafii. Jackie jeszcze tego nie wie, ale jego mocodawca ma dla niego tej nocy wyjątkowe zadanie; musi zamordować pewnego sprzedawcę, który nie chce płacić za ochronę Georgowi. Jackie stoczy walkę z samym sobą. Czy podda się swojej słabszej naturze i podporządkuje się poleceniu szefa? Czy tym razem postanowi na swoim, wyzwoli się z fatalnej sytuacji i rozpocznie nowy rozdział swojego życia? Cokolwiek stanie się z Jackiem Rihoadesem, będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem czekającym na niego w strefie mroku? Jak zrealizowano efekty specjalne do tego epizodu „Strefy mroku”? Dlaczego muzyka skomponowana przez Jerrego Goldsmitha jest tak wyjątkowa i cytując Jacka „genialna”? Dlaczego wszyscy fani „Taksówkarza” Martina Scorsese powinni zobaczyć ten odcinek? Na te i wiele innych pytań odpowiednie tym razem trio: Łukasz „Żarłok”, Rafał i Jacek. Zapraszamy od odsłuchu!

Epizod #38 “The Man in the Bottle”

Arthur Castle stanął przed życiową szansą: może spełnić każde ze swoich marzeń. Co tylko chce, czegokolwiek w życiu pragną – wszystko – może mieć w jednej chwili! Ale czy bez żadnych konsekwencji? Czy marząc i spełniając swoje zachcianki nie krzywdzimy innych, a w konsekwencji siebie samych? Arthur Castle spotykając na swojej drodze Dżina, będzie musiał zmierzyć się z własnymi pragnieniami, ale też z ich następstwem. Łańcuch zdarzeń zapoczątkowanych przez magiczne życzenie, może oznaczać straszliwe, wręcz niepojęte efekty dla wszystkich. W jaki sposób Serling uwspółcześnił orientalną baśń? Dlaczego rozwiązanie finałowe, dla Jacka wydaje się być „nazbyt bombastyczne”? Dlaczego Rafał uważa, że drugi sezon dopiero się rozkręca? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w kolejnym epizodzie Strefy mroku. Zapraszamy od odsłuchu!

Epizod #37 “King Nine Will Not Return”

Kapitan James Embry budzi się na środku Sahary. Jest rok 1943, a Embry przeżył właśnie katastrofę własnego samolotu: B25 Mitchell o pieszczotliwej nazwie: „Król dziewiątka”. Kapitan zaczyna szukać członków załogi samolotu, ale ślad po nich zaginął. Nie ma ciał, nie ma rannych.. gdzie są pozostali. Embry próbuje nawiązać kontakt radiowy z bazą. Wszystko na nic. Jedyne co mu towarzyszy to głucha cisza i huk lecących wysoko odrzutowców! Odrzutowce w 1943 roku? Jak to świat w którym znalazł się kapitan Embry? Czy to sen, czy rzeczywistość? A może to po prostu strefa mroku! Jak na planie zdjęciowym, tego epizodu znalazł się wrak bombowca z II wojny światowej? Jak techniczne rozwiązano sprawę dotyczącą „monologu wewnętrznego”? Dlaczego ten epizod tak bardzo przypomina pierwszy epizod, sezonu pierwszego? Na te i wiele innych pytań odpowie zwyczajowo duet: Rafał i Jacek! Zapraszamy do odsłuchu!

Epizod specjalny #12 “Strefa czyta”

Rafał, Łukasz i Jacek opowiadają z wielkim zaangażowaniem co ostatnimi czasy czytali i oglądali. Na początek panowie omówią fascynującą powieść Margaret Atwood pt. “Opowieść podręcznej”, pochylając się nad losem kobiet w dystopii, pełnej religijnych i totalitarnych zbrodni. Panowie tak bardzo polubili tę książkę, że aż wysyłają zgłoszenie dla Atwood, do literackiej nagrody Nobla. Gorzej (dla tematu) niestety przebiega rozmowa o nowym filmowym dziele Ridleya Scotta pt. “Obcy przymierze”. Brak tu zadowolenia, a raczej dojmujące rozczarowanie. Na koniec jest już jeśli nie raźniej – to ciekawiej – za sprawą nowej odsłony telewizyjnego serialu “Twin Peaks”. Zapraszamy do odsłuchu!

Epizod #0 “The Time Element”

Peter Jenson odwiedza psychiatrę; dr Gillespiego. Wizyta u profesjonalnego „lekarza dusz” to ostatnia deska ratunku, dla Jensena. Mężczyzna od dłuższego czasu boryka się z poważnym problem: cierpi na zaburzenia snu. Jensen śni wciąż ten sam sen w którym przenosi się w przeszłość do roku 1941 na Hawaje. Sen jest na tyle realistyczny, że Jensen może rozpoznać konkretny – ważny dzień w jakim rozgrywa się jego sen: to przeddzień japońskiego ataku na bazę amerykańską w porcie Pearl Harbor. Czy Jensen wykorzysta swoją wiedzę i ostrzeże władze przed nadchodzącą wojną? Czy sen może wpływać na realne wydarzenia z przeszłości? A jeśli tak; to jak wpływa na przyszłość? Rafał i Jacek biorą na warsztat epizod „Strefy mroku” niekanoniczny. „The Time Element” napisany przez Roda Serlinga miał stać się początkiem przygody ze „Strefą mroku”, ale ostatecznie zrealizowano go w ramach innej telewizyjnej serii „Westinghouse Desilu Playhouse” na rok przed premierą pierwszego odcinka „Strefy mroku”. Dlaczego tak się stało? Jakie są najmocniejsze strony „The Time Element” i jakie największe podobieństwa ze„Strefą mroku”? Dlaczego Jacek mówi o II wojnie światowej, a Rafał o długości trwania tego odcinka? Na te i wiele innych pytań odpowie „Epizod Zero”, „Strefy mroku”. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu!

Epizod specjalny #11 “Podsumowanie pierwszego sezonu”

Stało się!

Podcast “Strefa mroku” kończy rok! W specjalnym, podsumowującym pierwszy sezon, podkaście mamy dla Was moc atrakcji. Pojawią się: Rafał (“Strefa mroku”), Łukasz “Żarłok” (“Żarłok TV”), Damian “Dahman” (“Fantasmagieria”) i Jacek (“Strefa mroku”), aby razem wybrać najlepsze odcinki sezonu, podyskutować, pospierać się, a przy tym dobrze się bawić. A dla Was słuchacze mamy dodatkowo konkurs: wystarczy wsłuchać się w ten epizod, odpowiedzieć na pytania i wysłać odpowiedź na fanpage Facebook “Strefy mroku”. Do wygrania super filmowa nagroda! Miłego i ekscytującego odsłuchu!